Blog eKoleżanki

Do sklepu Blog eKoleżanki


Ania

Co też takiego producenci serwują do pysznego jedzonka?

Szereg producentów świadomie faszeruje nas niebezpiecznymi składnikami występującymi w różnego typu produktach żywnościowych. Poprzez nieświadome spożywanie wielu pokarmów zawierających „truciznę” możemy nasz organizm doprowadzić do poważnych schorzeń.

Co też takiego producenci serwują do pysznego jedzonka?

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – ten oto znany cytat pochodzi z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Zdanie to zostało napisane w czasie przeszłym, które informuje o czymś co minęło i zamknęło pewien etap w historii. Jakie to straszne, że zniszczono miliony ludzi, całkiem świadomie. Tragedia jaką przeżywano kilkadziesiąt lat temu wydaje się trudna do ogarnięcia ludzkim rozumem. Być może ktoś zarzuci mi, że piszę o sprawach zupełnie nieporównywalnych i że nie mam nawet prawa w ten sposób myśleć. Jednak widzę tu pewną analogię i mechanizm. Szereg producentów świadomie faszeruje nas niebezpiecznymi składnikami występującymi w różnego typu produktach żywnościowych. Poprzez   nieświadome spożywanie wielu pokarmów zawierających „truciznę” możemy nasz organizm doprowadzić do poważnych schorzeń.

I tak na przykład egzotycznie brzmiąca czerwień allura AC (E 129) znajdziemy w wielu słodyczach: żelkach, ciastkach, galaretkach, a także słodkich napojach i płatkach zbożowych. Badania pokazują, że istnieje związek między spożyciem E 129 a wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzeń koncentracji i ADHD. Istnieją podejrzenia, że jest rakotwórczy. Może powodować także liczne alergie. W związku z tym Belgia, Dania, Francja i Szwecja zakazały jego stosowania w żywności.

Aspartam (E 951) od ładnych kilkudziesięciu lat jest popularnym słodzikiem. Dodawany jest do produktów spożywczych i farmakologicznych. Wielu z nas zaufało produktowi dzięki swej niskiej kaloryczności będącej alternatywą dla cukru. Część lekarzy twierdzi, że aspartam może przyczynić się do powstania chorób neurologicznych, choroby Gravesa-Basedowa, zespołu przewlekłego zmęczenia, stwardnienia rozsianego i epilepsji. Aspartam znajdziemy w: większości napojów gazowanych, napojach izotonicznych, smakowych wodach mineralnych, piwach z karmelem, większości gum do żucia, dropsach, w rozpuszczalnym kakao, mrożonych herbatach, polewach do ciast, jogurtach, galaretkach, napojach mlecznych, napojach miętowych odświeżaczach oddechu itp.

Diacetyl mający postać żółtawej cieczy znajdziemy w maśle i olejkach eterycznych. Substancję tę dodaje się do produktów w celu uzyskania wspaniałego maślanego smaku. Stąd obecność diacetylu m.in. w popcornie przeznaczonym do przygotowania w mikrofalówkach. Wdychanie tego związku może powodować choroby płuc oraz zarostowe zapalenie oskrzelików.

Dwutlenek krzemu można odnaleźć w większości fast fordów i dań typu instant (zupki chińskie, które namiętnie jadałam podczas studiów). Dodaje się go także do produktów sypkich, np. ryżu, soli, mieszanek mlecznych czy przypraw. Dwutlenek krzemu jest wykorzystywany również do produkcji zapraw murarskich, betonu  czy szkła. Dodając go do jedzenia unika się efektu zlepiania i spieniania.

3-MCPD (3-Monochloropan- 1,2-diol) jest rakotwórczą substancją powstającą w specjalnych warunkach podczas produkcji żywności. Towarzyszy podczas wytwarzania tzw. hydrolizowanego białka roślinnego. Znajdziemy go również w sosie sojowym, wszystkich produktach na bazie soi (przyprawy do zup) oraz w ciastach, tostach czy pieczywie.

Kastoreum występuje w postaci czerwonego proszku zawierającego sproszkowaną wydzielinę z gruczołów bobra kanadyjskiego. Jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym. Przeważnie stosuje się go w napojach i lodach jako wzmacniacz smaku truskawkowego, malinowego i waniliowego.

Siarczan amonu (E 517) najczęściej stosowany jako nawóz sztuczny, ale używa się go również przy produkcji pieczywa i innych produktów mącznych jako regulatora kwasowości. Dlatego zjadanie na przykład hot dogów czy hamburgerów może wywołać poważne kłopoty żołądkowe.

Tartrazyna (E 102) jest barwnikiem zawierającym histaminę, co powoduje wzmożenie objawów chorobowych u astmatyków. Szczególnie muszą uważać kobiety w ciąży, ponieważ wywołuje skurcze macicy. Może to grozić poronieniu. U dzieci może wywołać problemy z koncentracją uwagi. Jest bardzo silnym alergenem. W niektórych przypadkach wywołuje katar sienny, pokrzywkę i swędzenie. Przyczynia się nawet do wystąpienia stanów depresyjnych. Tartrazynę znajdziemy w: produktach instant, słodyczach, konserwach, sosach i sztucznym miodzie.

Tych tajemniczych składników występujących w jedzeniu jeszcze by się znalazło. Myślę, że jeszcze nawiążę do tego tematu. Już mnie boli głowa, kiedy sobie pomyślę czym się żywimy. Ważna jest nasza świadomość zagrożeń i wiedza na temat związków „E-podobnych”. Wyeliminujmy świństwo jakie chcą nam „zgotować” milusińscy producenci.


31 grudnia 2015 | Ania